Jezykoznawstwo

Rozmówki indoeuropejskie. Część 1: Zaproszenie

Pozostałe części cykluCzęść 2: Konary, gałęzie i gałązki drzewa rodowego [w przygotowaniu]Część 3: Dźwięki sprzed tysięcy lat [w przygotowaniu] Od wieży Babel do odkrycia zaginionych kuzynów Od niepamiętnych czasów zdawano sobie sprawę, że języki zmieniają Czytaj dalej…

Chemia

O smoku i termicie

Kilka dni temu świat obiegło wideo, na którym dron Sił Zbrojnych Ukrainy latał nad rosyjskimi pozycjami „ziejąc ogniem”. https://x.com/technicznybdg/status/1834265408758522088 Nic dziwnego, że szybko został nazwany „Dracarys”. Fanom uniwersum „Gry o Tron” nie muszę nic tłumaczyć, Czytaj dalej…

Fizyka

Jak „zajrzeć w przyszłość”?

Z pewnością każdy z was natknął się na osoby, które twierdziły, że posiadają wiedzę o przyszłych zdarzeniach. Kiedyś traktowano to poważnie, obecnie niestety nadal. Gdyby chodziło o osoby posługujące się statystyką, można by spokojnie przejść Czytaj dalej…

Jezykoznawstwo

Skąd się wzięły słowa, które łamią nam język

Ten wpis jest częścią cyklu: Etymologiae. O pochodzeniu słów W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinief ʂtʂɛbʐɛʂɨɲɛ xʂɔw̃ʂtʂ bʐmi f tʂʂtɕiɲɛJan Brzechwa Tak się składa, że słowa jednego z najsłynniejszych polskich łamańców językowych, postrachu ludzi uczących się naszego języka, Czytaj dalej…

Fizyka

O rozpadzie i trwałości

Sporo do tej pory mówiliśmy sobie o rozpadzie radioaktywnym i innych zjawiskach, które łączy wspólna cecha: wszystkie wynikają z dążenia różnych obiektów do osiągnięcia optymalnego, czyli najniższego w danych warunkach, stanu energetycznego. Brzmi to skomplikowanie, Czytaj dalej…

Historia

SAMOCHODY, SAMOLOTY I WOJNA cz. 2

Gdy mówimy o historii firm samochodowych, często wspominamy o ich związkach z przemysłem zbrojeniowym i ogólnie z wojną, ale rzadko przyglądamy się tym związkom szczegółowo. Postanowiłem zatem napisać dłuższy materiał o koneksjach przemysłu samochodowego, zbrojeniowego, Czytaj dalej…